Ezopove bájky a ponaučenie pre tréning psa

V dávnych časoch žil v starom Grécku jeden mudrc – volal sa Ezop. Bol to autor bájok a jeho príbehy si môžeme prečítať aj dnes v knižke „Ezopove bájky“. Prečo to preboha píšem tu na blogu o psoch? Pretože jedna z mojich obľúbených bájok od tohto autora v sebe nesie ponaučenie, ktoré je aplikovateľné aj pre výcvik a výchovu psa. Tak mi napadlo, že o tom napíšem. Jedná sa o bájku o Severnom vetre a o Slnku.

Príbeh

Príbeh spočíva v tom, že Slnko a Severný vietor uzatvoria stávku, kto z nich dokáže neznámemu pocestnému vyzliecť kabát. Prvý začne vietor. Zvolí stratégiu, že začne poriadne fúkať s úmyslom kabát odfúknuť. Čím silnejšie ale fúkal, tým viac si pocestný kabát zapínal a schovával sa do neho. Vietor sa hneval, fúkal viac a viac až sa vyčerpal a nakoniec sa na to vykašľal.

Potom bolo na ťahu Slnko. Začalo na pocestného viac svietiť. Čím viac svietilo, tým bolo pocestnému teplejšie až si nakoniec kabát dobrovoľne vyzliekol a tým Slnko vyhralo.

Ponaučenie

Základné ponaučenie je, že niekedy toho rozumom dosiahneme viac ako silou. Ale je tu ešte jedna vec, ktorú je dobré si z príbehu odniesť pre prácu so psom – keď sa zamyslíme, ani Severný vietor ani Slnko nepoužili v tomto prípade žiadnu odmenu, ale použili určitú formu nátlaku.

Ale vietor použil nátlak príliš silný, krutý, nesofistikovaný a vôbec nič nedosiahol. Dokonca dosiahol presný opak toho, čo chcel. Pocestný vôbec nevedel, že tomuto nepríjemnému nátlaku zo strany vetra by sa vyhol tak, že by si dal kabát dole – nerozumel pravidlám. Snažil sa tomuto nátlaku vyhnúť iným chovaním ako vietor predpokladal – a vietor stále len dokola stupňoval silu – a nič z toho, možno si pocestný na vietor ešte poriadne zanadával.

Na druhej strane Slnko použilo nátlak v rozumnej miere, sofistikovaným spôsobom a dosiahlo potrebný výsledok. Pritom pocestnému vôbec neubížilo. Pocestný danému nátlaku rozumel a konal z vlastnej vôle – reagoval na vzniknutú situáciu a svojim chovaním dosiahol znovu svoj potrebný komfort. Mal situáciu pod kontrolou.

Záver

Táto bájka nám krásne ukazuje, že nie je nátlak ako nátlak – môže byť deštruktívny ale aj funkčný a užitočný. Len treba pri tom rozmýšľať a používať cit. Jedným zo základných prvkov správnej korekcie – alebo nátlaku – v tréningu psa je to, že pes musí mať jednoznačnú možnosť sa mu vyhnúť alebo ho zastaviť. Tu je podľa mňa tá tenká hranica medzi tým čo je učenie a čo je šikanovanie.

Pri používaní nátlaku by mal byť tréner ako to Slnko – používať ho v minimálnej potrebnej miere tak, aby dosiahol zmenu chovania alebo naučil daný cvik a zároveň psovi neublížil. Treba si dať pozor aby tréner nebol ako ten Severný vietor – používať silný, zbytočne sa stupňujúci nátlak, ktorému pes ale vôbec nerozumie.

Samozrejme nikto nie je dokonalý a je to niečo, čo sa musí tréner naučiť. Občas sa môže stať, že človek bude v role „vetra“ neúmyselne. Dôležité ale je si to uvedomovať a pracovať na tom. To podľa mňa robí dobrého trénera – vedieť ako používať tlak a zároveň neubližovať. Rovnako tak ako odmeňovať a pri tom neuplácať.

Ak sa vám článok páči a pomohol vám, prosím zdieľajte. Ak máte čo doplniť, alebo máte otázku, zanechajte komentár. Ďakujem.

%d blogerom sa páči toto: