Trénuj najlepšie ako vieš

Po dlhej dobe som sa rozhodol znovu začať písať. Nové aktívne obdobie začínam novým mottom – „trénuj najlepšie ako vieš“.  Čo tým myslím sa dozviete v tomto článku.

Kto sa v tom má vyznať?

Existuje množstvo spôsobov ako trénovať psa. Máme k dispozícii veľa psích škôl, cvičákov, online kurzov, kníh a tak ďalej. V nich dostupné informácie sa často líšia, alebo sa dokonca vzájomne vylučujú. Môžeme absolvovať prednášky dvoch rôznych trénerov, pričom obaj majú X rokov skúseností, napísali X kníh a obaja dosahujú výsledky – a aj tak sa na mnohom nezhodnú. Majú iný systém, iný prístup.

Ďalšia vec je, že svet tréningu a výchovy psov sa rýchlo mení a s určitou nadsázkou sa dá povedať, že kým stihnete dočítať nejakú knihu, tak už bude existovať niekto, podľa koho už bude zastaralá.

Do tretice – aj keď to znie ako klišé – každý pes je individualita. Rovnako tak každý majiteľ je individualita a každý má k dispozícii iné informácie. Každý žije v rôznych podmienkach. Vzniká tak nekonečné množstvo unikátných dvojíc človek-pes s unikátnymi potrebami, kritériami, prioritami, možnosťami. V inej životnej situácii sa nachádza pani na dôchodku, v inej zase mladá rodina s dvoma malými deťmi. Iné to má niekto, kto vychováva šteniatko labradora a iné niekto, kto zachránil problémového psa z útulku. Iné niekto, kto má jedného psa a iné zase niekto, kto má viac psov naraz. A podľa toho budú aj rôzne tréningové postupy pre nich vhodné alebo nevhodné, praktické či nepraktické, funkčné alebo na nič.

Ako teda trénovať správne?

K vyššie uvedenému pripočítajme ešte navyše aj skutočnosť, že každý jeden z nás je omylný a nedokonalý a taktiež nežijeme v sterilnom laboratóriu a nemáme všetko pod kontrolou. Z toho potom pre mňa vyplíva, že neexistje jeden spôsob ako trénovať „správne“. Existujú len rôzne možnosti a cesty, každá so svojimi výhodami a väčšími či menšími nevýhodami a rizikami. Snaha robiť všetko „správne“ – dosiahnuť nejaký ideál – kladie príliš vysoké nároky na nás aj na psa, môže viesť k nespokojnosti a vyčerpaniu. Taktiež to môže viesť k snahe zavďačiť sa, zaradiť sa do nejakej práve modernej ideológie, pričom vo vnútri môžeme byť nespokojní.

Čo s tým?

Počkať, to je ale nejaké čudné? Čo máme teda robiť? Podľa mňa má význam snažiť sa trénovať nie „správne“, ALE najlepšie ako v danom čase a za daných okolností vieme. Vždy sa snažím aby to, čo robím, bolo to najlepšie čo viem svojim psom v danej životnej situácii a za daných okolností poskytnúť. Stále sa učím a študujem, ale už nehľadám ako to robiť „správne“, ale ako to robiť každým dňom lepšie a tak, aby som bol sám so sebou spokojný.

Samozrejme veta „robím to najlepšie ako viem“ sa môže pre niekoho ľahko stať výhovorkou. To už ale je na každého osobnom vedomí a svedomí. Čo znamená motto „Trénuj najlešie ako vieš“ pre Vás?

%d blogerom sa páči toto: